مراحل نگهداری دیزل ژنراتور

مراحل نگهداری دیزل ژنراتور

مراحل نگهداری دیزل ژنراتور

نگهداری دیزل ژنراتور بر طبق برنامه زمان‌بندی شده توسط افراد متخصص امری ضروری و مهم است. این‌روند باعث افزایش طول عمر مفید دیزل ژنراتور و هم‌چنین کاهش هزینه‌های احتمالی تعمیر اساسی آن می شود. یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار بر عمل‌کرد دیزل ژنراتور ها استفاده از لوازم یدکی اصلی و فابریک است. چرا که استفاده نمودن از لوازم غیر اصلی و کمک گرفتن از افراد نامتخصص سبب لطمه زدن به سیستم می شود که علاوه بر مشکلات مالی باعث از دست رفتن زمان در پروژه های بزرگ و خسارت های جانبی دیگر می شود.

بررسی مداوم از دیزل ژنراتور در حال کار کردن

در هنگام کارکرد دیزل ژنراتور ، سیستم اگزوز ، سیستم سوخت ، سیستم الکتریکی DC و موتور نیاز به نظارت دقیق برای هر گونه نشتی احتمالی دارند که می تواند باعث بروز حوادث خطرناک شود. زمان استاندارد سرویس دهی و تعویض روغن هر 500 ساعت توصیه می شود. با این وجود برخی از دستگاه ها ممکن است نیاز به زمان سرویس دهی کوتاه‌تر داشته باشند. به همین دلیل خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور باید درجه یک باشند.

روغن کاری دیزل ژنراتور

یکی از نگهداری دیزل ژنراتور در بهره بردای از دیزل ژنراتور سرویس و نگهداری سیستم روغن کاری و تعویض روغن آن می‌باشد. این کار اگر بموقع صورت نگیرد باعث وارد آمدن آسیب به موتور می‌شود. موارد زیر را باید در هنگام سرویس و نگهداری سیستم روغن کاری دیزل ژنراتور مورد توجه قرار داد.

  1. در مرحله اول و شروع بکار دیزل ژنراتور پس از دوره کاری 150 الی 200 ساعت موتور، لازم است تا روغن موتور و فیلتر روغن تعویض شود.
  2. اگر کاربرد دیزل ژنراتور بصورت اضطراری می‌باشد، دوره زمانی تعویض روغن نباید بیشتر از 20 ماه بشود.
  3. نوع روغن موتور استفاده شده باید همان نوعی باشد که شرکت سازنده توصیه کرده است.
  4. دقت شود که هیچگاه موتور را بدون وجود فیلتر هوا روشن نکنید و از فیلتر‌های مرغوب استفاده شود و اگر محیط دارای گرد و غبار زیادی می‌باشد لازم است تا فیلتر هوا در فواصل زمانی کمتر تعویض شود.
  5. در ساعات اولیه کار کرد موتور، کم شدن حجم روغن موتور امری طبیعی می‌باشد. لازم است بطور منظم میزان روغن موتور مورد بازدید قرار گیرد تا اگر نیاز باشد به حجم آن اضافه شود.

سیستم خنک کننده

سطح خنک کننده را در دوره های خاموش کردن در فاصله مشخص شده بررسی کنید. پس از خنک شدن موتور دیزل ژنراتور ، درپوش رادیاتور را بردارید. در صورت لزوم ، مایع خنک کننده را اضافه کنید تا سطح آن در حدود 3/4 اینچ باشد. موتورهای دیزلی سنگین به مخلوط خنک کننده متعادل از آب ، ضد یخ و مواد افزودنی خنک کننده نیاز دارند. قسمت بیرونی رادیاتور را از نظر انسداد بازرسی کنید و تمام کثیفی ها یا مواد خارجی را با یک برس نرم یا پارچه با احتیاط پاک کنید تا از آسیب دیدن باله ها جلوگیری شود. در صورت وجود برای نگهداری دیزل ژنراتور از هوای فشرده کم فشار یا جریان آب در جهت مخالف جریان طبیعی هوا برای تمیز کردن رادیاتور استفاده کنید.

رسیدگی به سیستم سوخت دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور هر یک سال در معرض آلودگی و خوردگی قرار دارد.  بنابراین تنظیم ژنراتور برای استفاده از سوخت ذخیره شده قبل از تخریب و استهلاک آن بسیار توصیه می شود. به دلیل بخار آب جمع شده و متراکم شده در مخزن سوخت ، فیلترهای سوخت باید در فواصل تعیین شده تخلیه شوند.در صورت استفاده نشدن و جایگزینی سوخت در مدت سه تا شش ماه ، ممکن است آزمایش  سوخت لازم باشد. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه باید شامل یک بازرسی عمومی منظم باشد که شامل بررسی سطح خنک کننده ، سطح روغن ، سیستم سوخت و سیستم راه اندازی باشد. لوله کشی و شیلنگ های کولر شارژ هوا باید به طور منظم از نظر نشت ، سوراخ ، ترک ، کثیفی و بقایایی که ممکن است باعث مسدود شدن باله ها یا اتصالات شل شود ، بررسی شوند.

نگهداری دیزل ژنراتور از طریق تست باتری ها

ضعیف بودن یا کمبود شارژ باتری دلیل اصلی خرابی سیستم برق دیزل ژنراتور است. باتری باید کاملاً شارژ و خوب نگهداری شود تا در اثر آزمایش و بازرسی منظم ، از میزان کمتری در جریان نباشد. پس باید از وضعیت فعلی باتری آگاهی داشته باشید و از هرگونه شروع کار ژنراتور قبل از تست باتری جلوگیری کنید. باتری ها همچنین باید تمیز شوند. وزن مخصوص و سطح الکترولیت باتری مرتباً بررسی می شود.

تست باتری دیزل ژنراتور

صرفاً بررسی ولتاژ خروجی باتری ها نشان دهنده توانایی آنها در ارائه توان مناسب نیست. با افزایش عمر باتری‌ها ، مقاومت داخلی آنها در برابر جریان، بالا می رود. پس تنها اندازه گیری دقیق ولتاژ ترمینال باید در زیر بار انجام شود. در بعضی از ژنراتورها ، هر بار که ژنراتور راه اندازی می شود ، این تست به طور خودکار انجام می شود. در سایر مجموعه های ژنراتور ، از یک تستر بارگیری باتری برای دستیابی به تأیید وضعیت هر باتری شروع شده استفاده می شود.

تامین تجهیز مولد

شرکت تامین تجهیز مولد تولید کننده دیزل ژنراتور با بیش از 10 سال سابقه در واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور ,
تامین و تجهیز نیروگاه های دیزلی و گازی , فروش و پشتیبانی در تامین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده (DG) بر
پایه مولد های گازسوز آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی
و انحصاری فروش و خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور های كوپله فابريك در ایران فعالیت می کند.

خرید دیزل ژنراتور, خرید دیزل ژنراتور برق, خرید دیزل ژنراتور بی صدا, خرید دیزل ژنراتور پرکینز, خرید دیزل ژنراتور کامینز, خرید دیزل ژنراتور ولوو, دستورالعمل نگهداری دیزل ژنراتور, ديزل ژنراتور, دیزل ژنراتور, دیزل ژنراتور فروش, دیزل ژنراتور مشخصات, روش نگهداری دیزل ژنراتور, شرایط نگهداری دیزل ژنراتور, نگهداری دیزل ژنراتور
نوشتهٔ پیشین
راهنمای سرویس و تعمیر دیزل ژنراتور
نوشتهٔ بعدی
آزمايش روغن دیزل ژنراتور

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.