موتور دیزلی چیست چگونه کار می کند

موتور دیزلی چیست ⚡ چگونه کار می کند؟

موتور دیزلی چیست ؟

موتور دیزلی یا دیزل ژنراتور نوعی موتور احتراق داخلی است که با استفاده از احتراق تراکمی انرژی سوخت دیزل را به انرژی مکانیکی چرخشی تبدیل می‌کند. این موتور دیزل به نام مخترع آن، رودولف_دیزل، كه در سال 1958 در پاریس متولد شد، نامگذاری شد. اولین موتور دیزلی در سال 1893 بعنوان نمونه اولیه ساخته شد و در اصل برای كار با روغن بادام زمینی طراحی شد.
سوخت دیزل به این دلیل نامگذاری شد که از آن برای کارکردن موتورهای دیزلی استفاده می‌شد، موتورهای دیزلی بعد از سوخت نامگذاری نشدند، که سوخت آن در زمان تولید اولین موتور دیزلی، محصول جانبی بی فایده استخراج پارافین و نفت سفید از روغن خام بود. در سال 1894 سرانجام این ماده زائد “دیزل” نامگذاری شد.

موتور دیزلی چگونه کار می کند؟

موتور دیزلی diesel generator  با استفاده از پیستون برای فشرده‌سازی مخلوط هوا (حاوی اکسیژن) با سوخت دیزل کار می‌کند. هنگامی که این هوا با نسبت حدود 15: 1 فشرده می‌شود، مخلوط منفجر می‌شود و پیستون را مجبور به عقب می‌کند و حرکت متقابل را ایجاد می‌کند. سپس این حرکت توسط میل لنگ موتورها به حرکت چرخشی تبدیل می شود.

دیزل ژنراتور چیست و چگونه کار می کند

اجزای اصلی یک موتور‌دیزلی چیست؟

سیستم سوخت رسانی به موتورها :

سیستم سوخت شامل پمپ تزریق سوخت، پمپ بالابر، انژکتورها و کلیه لوله‌های سوخت است. همچنین برخی فیلترهای سوخت وجود دارد و شاید یک جداکننده آب از آسیب‌رساندن سوخت بی‌کیفیت به موتور دیزلی شما جلوگیری کند.

4 مرحله اصلی در نحوه عمل موتور‌دیزلی:

 سیستم روغن کاری موتور / سیستم روغن

سیستم روغن‌کاری، کار موتور دیزلی شما را روان می‌کند و با استفاده از روغن تحت فشار برای روغن‌کاری و کاهش اصطکاک، از فرسودگی قطعات متحرک جلوگیری می‌کند. سیستم روغن دارای یک پمپ روغن و فیلترهای روغن خواهد بود تا روغن را از آلودگی‌ها تمیز نگه دارد.

سیستم خنک کننده موتورها

سیستم خنک کننده، حرارت موتور دیزلی را کنترل می‌کند – به طور معمول مخلوطی از آب مقطر و گلیکول با برخی مواد افزودنی اضافی برای جلوگیری از خوردگی است. همچنین ممکن است در برخی موتورها یک فیلتر خنک کننده وجود داشته باشد و یک “پمپ آب” که در واقع یک پمپ خنک کننده است. پمپ خنک کننده برای فشار دادن مایع خنک کننده به دور موتور و هر کدام از دستگاه‌ها برای خنک‌سازی مایع – معمولا رادیاتور، اما گاهی اوقات مبدل حرارتی – استفاده می‌شود.

سیستم اگزوز موتورها

خلاص‌شدن از شر گاز احتراق زباله بسیار مهم است – انتقال گاز ضایعات از سیلندرهای موتور دیزلی از طریق منیفولد اگزوز به سیستم صدا خفه کن اصلی که صدا را کاهش می‌دهد. صدا خفه کن معمولا بخشی از موتور نیست، اما یک وسیله اضافی برای کاهش سر و صدا به نیازهای مشتری است. گاز اگزوز از طریق شارژر توربو عبور می‌کند تا باعث چرخش آن در محل نصب شود.

موتورهای شارژر توربو

اکثر موتورها توربو نصب می‌شوند. این دستگاه هوای احتراق را فشرده می‌کند تا موتور قدرتمندتر شود. یک موتور دیزلی از صدها قطعه ساخته می‌شود.

اما عمده قطعات موتور‌دیزلی کدامند؟
 • بلوک موتور
 • پیستون ها
 • میل لنگ
 • انژکتورها
 • موتور استارت
 • سر
 • سوپاپ ها
 • اغلب یک توربوشارژر
 • فیلترهای سوخت
 • فیلترهای روغن
 • فیلترهای هوا
تامین تجهیز مولد

شرکت تامین تجهیز مولد تولید کننده دیزل ژنراتور با بیش از 10 سال سابقه در واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور ,
تامین و تجهیز نیروگاه های دیزلی و گازی , فروش و پشتیبانی در تامین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده (DG) بر
پایه مولد های گازسوز آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی
و انحصاری فروش و خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور های كوپله فابريك در ایران فعالیت می کند.

خرید موتور دیزلی, ديزل ژنراتور, دیزل ژنراتور دائم کار, دیزل ژنراتور دست دوم, دیزل ژنراتور قیمت, سفارش خرید موتور دیزلی, قیمت موتور دیزلی, موتور دیزلی, موتور دیزلی چگونه کار میکند, موتور دیزلی کوچک
نوشتهٔ پیشین
تفاوت دیزل ژنراتور ⚡ و موتور برق چیست؟
نوشتهٔ بعدی
کاربرد موتور برق ⚡

پست های مرتبط