راهنمای سرویس و تعمیر دیزل ژنراتور

راهنمای سرویس و تعمیر دیزل ژنراتور

راهنمای سرویس و تعمیر دیزل ژنراتور

نگهداری مناسب و تعمیر دیزل ژنراتور برای اطمینان از ادامه کار تجهیزات شما برای سال های آینده بسیار مهم است و بایستی با این موارد آشنا باشید.

دلیل ضرورت سرویس و تعمیر دیزل ژنراتور چیست؟

در دیزل ژنراتور برق پس از کارکردهای طولانی ، قطعات و سیستم های مختلف موتور دیزل فرسودگی بیش از حد مجاز شده که در راندمان کلی موتور دیزلی و در نتیجه در راندمان کلی دستگاه مولد برق تاثیر گذارند . به همین دلیل نگهداری و سرویس دیزل ژنراتور ضروری است.

Part Catalogue چیست؟

تعمیر هر موتور نیازمند داشتن یکسری اطلاعات و تجربه های علمی و عملی در مورد موتور دیزل است. سازندگان موتوردیزل اکثرا اطلاعات فنی مربوط به موتور خود را در یک کتابچه راهنما به نام Technical Manual یا Repair Manual به چاپ می رسانند. در مرحله بعد به نمایندگی های سرویس و تعمیر تحویل می دهند. یا آنها را در سایت شرکت بصورت فایل قرار می‌دهند . این کتابچه حاوی کل اطلاعات مربوط به تعمیرات و عیب یابی ، تنظیمات و مونتاژ موتور است. همچنین سازندگان، کتابچه دیگری مربوط به موتور دیزل تنظیم و چاپ می کنند که ( Part Catalogue ) نامیده می شود. در این کتابچه نقشه تفکیکی تمام قسمت ها و قطعات موتور دیزلی همراه با کد یا شماره فنی آنها نشان داده شده است.

دلیل اصلی کاهش راندمان دیزل ژنراتور چیست؟

در دیزل ژنراتور برق پس از کارکرد طولانی ، قطعات و سیستم های مختلف موتور دیزل دچار فرسودگیمی شود. این روند در راندمان کلی موتور دیزلی و در نتیجه در راندمان کلی دستگاه مولد برق تاثیر می گذارد . در این صورت موتور دیزلی دستگاه دیزل ژنراتور نیازمند تعمیرات و تعویض قطعات فرسوده می باشد. دلیل دیگری که منجر به خرابی و فرسودگی قطعات موتور دیزلی دستگاه دیزل ژنراتور می گردد ، کاربری نادرست و یا عدم سرویس و نگهداری مرتب موتور دیزل دستگاه است.

چه زمانی موتور دیزلی دستگاه دیزل ژنراتور احتیاج به تعمیرات دارد؟

خروج دود آب از اگزوز دستگاه دیزل ژنراتور دلیل بر ضرورت تعمیر دیزل ژنراتور

فرسایش پیستون ، رینگها و یا دیواره سیلندر منجر به سوختن روغن  از جانب رینگ و پیستون ها میگردد که اصطلاحا به آن روغن سوزی گفته میشود و نشانه آن ایجاد دود آبی ممتد و کاهش میزان روغن دستگاه میباشد .توجه فرمایید که چنانچه  دود آبی در ابتدای روشن شدن دستگاه دیزل ژنراتور مشاهده شد و بعد از چند دقیقه قطع گردد ، علت آن سوختن مقدار جزئی روغن کاسه نمد سر گایدهای سوپاپ می باشد .

شنیدن صدای غیر عادی از موتور دیزلی دستگاه دیزل‌ژنراتور

صدای غیر عادی از موتور دیزلی دستگاه نشانگر بروز خرابی و یا افزایش تلرانس در قطعات متحرک است. این علامت نشانه خوبی برای فرا رسیدن زمان تعمیرات و تعویض این قطعات می باشد .

کاهش محسوس قدرت و توان خروجی دستگاه دیزل‌ژنراتور

در این حالت گاهی به اصطلاح دستگاه دیزل دچار بخار روغن شدید می شود. این روند دلیلی بر فرسایش مجموعه پیستون ها ، رینگ ها و سیلندر می باشد. همچنین ممکن است ایراداتی نظیر تنظیم نبودن  و فرسایش ناشی از سیستم سوخت‌رسانی و پمپ انژکتور منجر به کاهش قدرت موتور دیزلی شده است. فرسایش و خرابی سیستم سوپاپ ها و فرار گاز احتراق نیز دلیلی دیگر برای کاهش قدرت موتور دیزلی میباشد

رفع عیب و تعمیرات موتور دیزلی به چند  صورت زیر قابل اجرا هستند :

  • تعمیرات جزئی ( شامل باز و بسته کردن پمپ انژکتور ، پمپ آب ، فیلرگیری سوپاپ ها و ……).
  • تعمیرات نیم دیزل ( شامل باز و بسته کردن سر سیلندر برای انجام عملیات تعمیر و نیز تعویض قطعات مربوط به سیستم سوپاپ ها و سر سیلندر).
  • تعمیرات کلی ( این تعمیرات پس از مدت کارکرد طولانی و پس از فرسایش طبیعی قطعات موتوردیزلی دستگاه دیزل ژنراتور مورد نیاز است).تعمیرات از زیر ( این تعمیرات با باز کردن کارتل همراه است. دلیل این تعمیرات ممکن است تست مقدار گشتاور پیچ یاتاقتن های ثابت و متحرک و یا رفع نشتی از واشر کارتل و … باشد).
تامین تجهیز مولد

شرکت تامین تجهیز مولد تولید کننده دیزل ژنراتور با بیش از 10 سال سابقه در واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور ,
تامین و تجهیز نیروگاه های دیزلی و گازی , فروش و پشتیبانی در تامین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده (DG) بر
پایه مولد های گازسوز آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی
و انحصاری فروش و خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور های كوپله فابريك در ایران فعالیت می کند.

نوشتهٔ پیشین
روش های افزایش راندمان دیزل ژنراتور
نوشتهٔ بعدی
مراحل نگهداری دیزل ژنراتور

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.