میزان مصرف سوخت در دیزل ژنراتور

میزان مصرف سوخت در دیزل ژنراتور ها چقدر است؟⚡

در این مقاله قصد آشنایی شما عزیزان با دیزل ژنراتور و میزان مصرف سوخت در دیزل ژنراتور را داریم.
میزان مصرف سوخت دستگاه های صنعتی مانند تراکتور ها، ماشین آلات صنعتی، دیزل ژنراتور ها، تراکتور و … برای خریدارن این دستگاه ها تا کنون بسیار حائز اهمیت بوده است.

میزان مصرف سوخت در دیزل ژنراتور

میزان مصرف سوخت در دیزل ژنراتورها از لحاظ اقتصادی برای دولت و کاربران آن ها در جهت کاهش آلاینده ها مهم به شمار می رود. اگر موتور دیزلی ای با میزان مصرف سوخت پایین تر ولی قدرت بالاتر تولید شود از همه نظر مقرون به صرفه تر خواهد بود. در موتورهای پیشرفته جدید کنونی با مورد استفاده قرار دادن سیستم های جدید سوخت رسانی با فشار بالا پاشیدن ، مورد اصلاح قرار دادن احتراق آن، بررسی کنترل کننده های الکترونیکی و همچنین اصلاح ساختمان داخلی موتور دیزل به میزان زیادی مصرف را سوخت کاهش می دهد. مصرف ساعتی سوخت در دیزل ژنراتور ها میزان سوختی است که در یک ساعت به احتراق رسیده، نیرو و گشتاور مورد نیاز را تولید می کند.

واحد مصرف سوخت در دیزل ژنراتور

واحد مصرف سوخت در این موتور ها بر حسب لیتر بر هر اسب بخار در ساعت (L/hp*h) و یا گرم بر کیلووات قدرت در ساعت (g/kwh) است. دور موتور دیزلی از 1000 rpm (دور در دقیقه ) که بیشتر می شود مصرف سوخت به تدریج کمتر می شود. کمترین میزان مصرف سوخت در دورهایrpm 1500 تاrpm 1800 است که بیشترین گشتاور موتور دیزل و توان موتور نیز در این دورها قرار دارد.

با افزایش بیش از حد دور موتور دیزلی میزان مصرف سوخت افزایش پیدا کرده در نتیجه توان و گشتاور کاهش پیدا می کند.
میزان مصرف سوخت در دیزل ژنراتورها معمولا بستگی به پارامترهایی چون اندازه بار آن و اندازه دیزل ژنراتور دارد. که به طور متوسط بین ١٩٠ گرم تا ٢٢٠ گرم گازوئیل در هر ساعت به ازای هر یک کیلووات مصرفی است. موتور های دیزل مزایایی چون کم سوز بودن و عدم نیاز به سیستم احتراق جرقه زنی را دارد.

حال می خواهیم میزان مصرف سوخت در دیزل ژنراتورها ، بر حسب اندازه ی دیزل و باری که متحمل می شوند را در چند نمونه تقریبی در جدول زیر بررسی کنیم.
اندازه دیزل KW و بارکامل gal/hr
1) 20 و 6/1
2) 30 و 9/2
3) 40 و 0/4
4) 60 و 8/4
5) 75 و 1/6
6) 100 و 4/7
7) 125 و 1/9
8) 135 و 8/9
9) 150 و 9/10

کاهش مصرف سوخت در دیزل ژنراتور

یکی از موارد مهمی که به کاهش مصرف سوخت در دیزل ژنراتور کمک می کند و نقش مهمی هم در کاهش مصرف سوخت دارد. نگهداری درست و مطابق اصول استاندارد کاربر از دستگاه است.

ادامه مطلب
موازی کردن ژنراتور های سنکرون با شبکه و با یکدیگر ⚡
فهرست