دیزل ژنراتور چیست ⚡ و دلیل استفاده از دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور چیست ⚡ و دلیل استفاده از دیزل ژنراتور چیست؟

در این مقاله قصد داریم پاسخ سوال دیزل ژنراتور چیست ؟ را که ممکن‌است برای‌شما پیش آمده باشد را بدهیم.

دیزل ژنراتور چیست ؟ 

دیزل ژنراتور (diesel generator) مجموعه‌ای از تجهیزات و دستگاه های مکانیکی و الکتریکی است. این اجزا با کارکرد پیوسته با یکدیگر در جهت تولید انرژی الکتریکی برق عمل می کنند.

یکی از مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در مولد های برق ژنراتور الکتریکی می باشد. ژنراتور الکتریکی مبدلی است که طبق قوانین ماشین‌های الکتریکی به‌صورت‌پیوسته قادر است انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل نماید. در نتیجه برای ایجاد انرژی مکانیکی در ژنراتور بایستی از یک مبدل دیگر به اسم موتور درون سوز استفاده نمود.

موتور احتراق داخل یا درون سوز قادر است انرژی مکانیکی مورد نیاز ژنراتور جهت تولید برق را ایجاد نماید. این امر مستلزم این است که روتور موتور (شفت) به شفت ژنراتور بسته شود (کوپل گردد). با توجه به قوانین الکتریکی با به حرکت در آمدن روتور ژنراتور و ایجاد میدان های مغناطیسی بین روتور و استاتور ژنراتور الکتریکی مورد نظر در دو سر سیم پیچ های سه فاز پیچیده شده در پوسته ژنراتور  (استاتور) ایجاد گردد.

لذا با توجه به اینکه دو دستگاه فوق بایستی توسط پارامترهای مختلفی کنترل گردند , تجهیزات دیگری نیز به مجموعه فوق اضافه خواهند شد تجهیزاتی از قبیل رادیاتور برای خنک کاری موتور ، اگزوز ، باتری ها ، مدارات کنترلی و فرمان در تابلو های مورد نظر برای کنترل و فرمان پارامتر های مختلف موتور و ژنراتور استفاده می گردد.

دیزل ژنراتور چیست

چرا به جای موتور الکتریکی از دیزل ژنراتور استفاده می شود؟

موتورهای درون سوز می توانند با سوخت گازوییل (موتور دیزلی) یا با سوخت بنزین (موتور بنزینی) یا با سوخت گاز طبیعی شهری (موتور گازی) مورد بهره برداری قرار بگیرند که با توجه به توان های مختلف در طراحی موتور ها معمولا در توان های کم از موتور های بنزینی ( زیر 10 کیلو وات ) و در توان های بالاتر با توجه به شرایط مختلف از موتور های دیزلی یا گازی استفاده می گردد.

شرکت فنی و مهندسی تامین تجهیز مولد تولید کننده و وارد کننده ی عمده انواع دیزل ژنراتورها و گاز ژنراتورها در توان ها و برند های مختلف موتور و ژنراتور می باشد که در کنار این آماده ارایه ی انواع تابلو های کنترل و قدرت و چنج اوور ( کارکرد اتوماتیک ) و سنکرون ( کارکرد موازی چندین دستگاه دیزل ژنراتور و یا گاز ژنراتور بصورت همزمان جهت افزایش توان و بهره وری سیستم ) می باشد.

دیزل ژنراتور چیست

تامین تجهیز مولد

شرکت تامین تجهیز مولد تولید کننده دیزل ژنراتور با بیش از 10 سال سابقه در واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور ,
تامین و تجهیز نیروگاه های دیزلی و گازی , فروش و پشتیبانی در تامین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده (DG) بر
پایه مولد های گازسوز آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی
و انحصاری فروش و خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور های كوپله فابريك در ایران فعالیت می کند.