موازی کردن ژنراتور های سنکرون با شبکه و با یکدیگر

نحوه موازی کردن ژنراتور های سنکرون با شبکه و با یکدیگر

در این مقاله قصد داریم نحوه موازی کردن ژنراتور های سنکرون با شبکه و با یکدیگر ⚡ را به طور کامل به شما آموزش دهیم. دیزل  ژنراتور ها به دو روش می توانند مورد استفاده قرار گیرند:

 1. روش اول این است که ژنراتور به طور مستقل به بار متصل شود  و آن را تغذیه نمایید و به طور مستقل از شبکه کار نمایید که این روش برای مکان های کوچک و غالبا به عنوان برق اضطرار مورد استفاده قرار می گیرد.

 2. روش دوم در مواردی استفاده میشود که نیاز به توان بالا باشد حال می تواند موازی کردن چند ژنراتور برای تولید برق مستقل از شبکه باشد و یا موازی کردن ژنراتورهای سنکرون با شبکه برای تزریق توان به آن

  باشد.

مزیت موازی کردن ژنراتور های سنکرون با شبکه و با یکدیگر: 

 1. در صورتی که یکی از ژنراتور ها خراب شود و یا نیاز به سرویس داشته باشد تنها ژنراتور مورد نظر خارج می شود و دیگر ژنراتور ها می توانند شبکه را تغذیه کنند.

 2. با موازی کردن ژنراتورها می توانیم توان بیشتری تولید نماییم.
 3. قابلیت اطمینان بالا می رود چون خرابی یکی از ژنراتور ها باعث قطع تمام توان تولیدی نمی شود.

حال می خواهیم بررسی کنیم و مراحل و شرایط موازی کردن یک ژنراتور را دنبال کنیم.در زیر شرایط موازی کردن ژنراتور را باشبکه توضیح می دهیم که می توانیم این موارد را به موازی کردن چند ژنراتور مستقل هم تعمیم دهیم .

 1. مقدار rms ولتاژ های خط کولد و شبکه باید برابر باشند.
 2. فرکانس های مولد جدید باید کمی بیشتر از فرکانس شبکه باشد.
 3. توالی فازها یکسان باشد.
 4. فازهای همنام با هم همفاز باشند.

مراحل موازی کردن ژنراتور های سنکرون

برای شروع کار سه فاز مولد را به یک طرف کلید مورد نظر جهت پارالل وصل میکنیم. سه فاز شبکه یا ژنراتور دوم را به طرف دیگر آن متصل می‌کنیم. توجه شود قبل از اتصال کلید حتما قطع باشد. برای شروع کار ابتدا ژنراتور را راه اندازی می کنیم. سپس با افزایش تدریجی جریان تحریک ولتاژ خروجی مولد و افزایش دور مولد جدید فرکانس آن را با شبکه برابر می‌کنیم. برای این منظور در دو طرف مدار ولتمتر و فرکانس متر قرار می دهیم. ولتاژ و فرکانس مولد و شبکه را با هم برابر می کنیم. سپس برای تنظیم توالی فاز صحیح از دستگاهی به نام rst سنج استفاده می نماییم تا توالی فاز مولد را با شبکه یکی کنیم.

در زیر می توانید تصویر یک توالی سنج یا rst سنج را مشاهده نمایید.

موازی کردن ژنراتور های سنکرون

 

نکته: در‌صورتی ولتاژ های نظیر هم شبکه و مولد هم فاز نباشند و ما کلید پارالل را وصل کنیم شبکه ماشین را وادار به سنکرون‌شدن می‌کند. اما این‌عمل همراه با یک شوک جریانی شدید انجام می‌شود که اصطلاحا به آن جریان راکتیو سنکرون می‌گویند.

برای بررسی هم فاز بودن می توانیم از دو روش استفاده کنیم:

لامپ های فاز نما برای ژنراتور:

در این روش لامپ ها بین فاز‌های هم نام شبکه و مولد قرار میگیرند. زمانی که هر سه لامپ خاموش باشند اختلاف فاز شبکه و مولد صفر است که اصطلاحا به‌این‌روش , روش لامپ خاموش می گویند. اما اگر لامپ‌ها بین فاز ها مخالف شبکه و مولد قرار گیرند، در صورتی هم فازی صحیح است که لامپ ها روشن باشند. اصطلاحا به این روش لامپ روشن می گویند.

نکته: در روش لامپی اگر لامپ ها به نوبت پر نور و کم نور شوند ترتیب فاز ها مخالف هم بوده و باید جای دو فاز را با هم عوض کرد. اما اگر لامپ ها با هم روشن و خاموش شوند توالی فاز حتما یکسان است.

استفاده از سنکروسکوپ در ژنراتور:

سنکروسکوپ یک ولتمر خاص است که ساختمانی شبیه به یک موتور تکفاز دارد. به طوری که استاتور آن به یک فاز شبکه و رتور آن به یک فاز مولد وصل می شود. هر وقت شبکه و مولد هم فاز باشند میدان دوار تولیدی در سنکروسکوپ صفر است و سنکروسکوپ می ایستد. چناچه مولد تند تر از سیستم در حال کار باشد زاویه فاز آن جلو می رود. عقربه در جهت ساعتگرد می چرخد و اگر مولد کند تر باشد در جهت پادساعتگرد می چرخد.

 • نکته : سنکروسکوپ نمی تواند توالی فاز را چک کند زیرا فقط به یک فاز وصل است.
 • نکته : حالت مطلوب در موازی کردن قرار گرفتن عقربه سنکروسکوپ نزدیک صفر و در سمت تند است.
 • پس از بررسی و تنظیم شرایط بالا می توانیم کلید را وصل کنیم تا ژنراتور با شبکه موازی شود و به توان کمکی به شبکه تزریق کند.
تامین تجهیز مولد

شرکت تامین تجهیز مولد تولید کننده دیزل ژنراتور با بیش از 10 سال سابقه در واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور ,
تامین و تجهیز نیروگاه های دیزلی و گازی , فروش و پشتیبانی در تامین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده (DG) بر
پایه مولد های گازسوز آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی
و انحصاری فروش و خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور های كوپله فابريك در ایران فعالیت می کند.

 

پارالل کردن ژنراتور, ديزل ژنراتور, دیزل ژنراتور, دیزل ژنراتور چیست, دیزل ژنراتور دائم کار, دیزل ژنراتور قیمت, روش موازی کردن ژنراتور, موازی کردن ژنراتور, نحوه موازی کردن ژنراتور
نوشتهٔ پیشین
محفظه های کاهنده صدا ⚡
نوشتهٔ بعدی
خرابی‌ های موتور ژنراتور ⚡

پست های مرتبط