دلیل خارج شدن دود سیاه در موتور دیزل ژنراتور

دلیل خارج شدن دود سیاه در موتور دیزل ژنراتور

دلیل خارج شدن دود سیاه در موتور دیزل ژنراتور

در این مقاله از وب سایت فروش انواع دیزل ژنراتور تامین تجهیز مولد قصد داریم انواع دلیل خارج شدن دود سیاه در موتور دیزل ژنراتور را برای شما شرح دهیم. دیزل ژنراتور، ماشینی نسبتا گران قیمت است. هزینه تعمیر و نگهداری از این مولد برق هم به طبع گران است. ولی می توان با مشاهده و بررسی بعضی از شواهد از بسیاری از این هزینه تعمیرات جلوگیری نمود.

دیزل ژنراتور زیر بار چیست؟

منظور از دیزل ژنراتور زیر بار، دیزل ژنراتوری است که مشغول تولید برق بوده و از انرژی الکتریکی و برق تولیدی آن استفاده می‌شود. دود خروجی از دیزل ژنراتور در این حالت، می تواند سیاه رنگ بشود.

دلایل اصلی خروج دود سیاه از موتور دیزل ژنراتور

 تنظیم نبودن پمپ انژکتور

در دیزل ژنراتور چندین پمپ وجود دارد که در مقالات قبلی به بعضی از آن ها اشاره شد. پمپ سوخت و پمپ آب (واتر پمپ) از مهمترین آن ها است. دو پمپ برای سوخت دیزل ژنراتور وجود دارد. پمپ انژکتور هم از دیگر این پمپ ها است که در دیزل ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد. اگر این پمپ تنظیم نباشد، و سوخت بیش از حد وارد موتور شود؛ باعث می شود که دود خارج شده از اگزوز، به رنگ سیاه دربیاید. پس این مورد هم در سیاه بودن دود خروجی، محتمل است و باید توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گیرید و در صورت لزوم تنظیم گردد.

سوختن سیم پیچ ژنراتور برق

عامل اول که موجب خارج شدن دود سیاه در موتور دیزل ژنراتور می‌شود، سوختن سیم پیچ ژنراتور برق است. برای بررسی این مشکل، باید در صورت سوختگی ژنراتور و یا رگلاتور ولتاژ، با جدا سازی سیم تحریک ژنراتور، موتور دیزل را از زیر بار خارج کنیم. اگر مشکل، سوختگی سیم پیچ باشد، با انجام این عمل، رنگ دود خروجی از دیزل ژنراتور به حالت طبیعی برخواهد گشت. پس بعد از آن، باید سیم پیچ توسط کارشناس مورد بررسی قرار بگیرد.

موتور دیزل ژنراتور با زیر بار زیاد کار می کند

هر موتور دیزلی که در دیزل ژنراتور استفاده می شود، توان تولیدی خاصی دارد. حداکثر توانی که می توان از یک موتور دیزل استخراج نمود، توان نامی موتور دیزل نامیده می شود. اگر وسایل برقی زیادی به دستگاه دیزل ژنراتور متصل گردد؛ و یا یک وسیله برقی پرمصرف از برق تولیدی دیزل ژنراتور استفاده نماید، توانی بیشتر از توان نامی، از موتور دیزل ژنراتور کشیده خواهد شد. این موضوع علاوه بر اشکالات زیادی که برای موتور دیزل به وجود می‌آورد، باعث خارج شدن دود سیاه در موتور دیزل ژنراتور هم می شود. پس در اولین مرحله باید توان مصرفی را به پایین توان نامی موتور دیزل کاهش داد. همین موضوع علت اهمیت بررسی دقیق نیاز مجموعه به دیزل ژنراتور، قبل از خرید دیزل آن را نشان می دهد. باید با توجه به توان مورد نیاز اقدام به خرید دیزل ژنراتور متناسب با میزان مصرف مجموعه نمود.

هوا، به میزان به موتور می رسد

احتراق و روشن شدن آتش به سه عامل احتیاج دارد: ماده سوختنی، حرارت و اکسیژن. اگر این سه مورد به اندازه کافی وجود داشته باشد، آتش با تولید دی اکسید کربن، دود بی رنگ و کم ضرری تولید می‌کند. ولی اگر هوا به میزان کم به آتش برسد. اصلاحا شعله دچار خفگی شده و تولید مونو اکسید کربن می نماید. در این حالت، دود تولیدی هم سیاه رنگ خواهد بود. همین عوامل در احتراق های درون موتور دیزل هم صادق است. اگر دود خروجی از اگزوز سیاه رنگ است، یکی از عوامل، ممکن است نرسیدن هوای کافی به موتور دیزل ژنراتور باشد.

اقدامات لازم برای جلوگیری از خروج  دود سیاه در موتور دیزل ژنراتور به علت عدم رسیدن هوا به موتور
  • در این حالت باید ابتدا فیلتر هوا مورد بررسی قرار بگیرد.
  • در صورت کثیف بودن، نشانگر فیلتر به رنگ قرمز در خواهد آمد. پس باید فیلتر هوا را تعویض نمود.
  • اگر مشکل برطرف نشد، در این مورد، باید مسیر هوا را هم مورد بررسی قرار داد و در صورت گرفتگی اقدام به بازگشایی مسیر ورود هوا نمود.
  • گاهی هم عدم تنظیم اسبک سوپاپ های هوا موجب بروز این مشکل می شوند که باید توسط کارشناس بررسی و در صورت لزوم تنظیم گردند.
تامین تجهیز مولد

شرکت تامین تجهیز مولد تولید کننده دیزل ژنراتور با بیش از 10 سال سابقه در واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور ,
تامین و تجهیز نیروگاه های دیزلی و گازی , فروش و پشتیبانی در تامین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده (DG) بر
پایه مولد های گازسوز آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی
و انحصاری فروش و خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور های كوپله فابريك در ایران فعالیت می کند.

تعمیر دیزل ژنراتور, دود سیاه, دیزل ژنراتور, مشکلات دیزل ژنراتور
نوشتهٔ پیشین
معرفی سیستم سوخت دیزل ژنراتور
نوشتهٔ بعدی
راهنمای خرید دیزل ژنراتور کار کرده

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.