تفاوت دیزل ژنراتور و موتور برق

تفاوت دیزل ژنراتور ⚡ و موتور برق چیست؟

تفاوت دیزل ژنراتور و موتور برق چیست؟

تفاوت‌ دیزل ژنراتور و موتور برق و شباهت آن‌ها : لازم‌است که ابتدا نحوه کار آنها بطور خیلی‌خلاصه بررسی شود. هر دوی این دستگاه‌ها برای تولید برق استفاده می‌شوند. در واقع آنها یک نوع انرژی را به نوع دیگری از انرژی تبدیل می‌کنند. انرژی شیمیایی موجود در مولکول‌ها را به الکتریسیته یا همان برق تبدیل می‌کنند.

دیزل ژنراتور:

دیزل ژنراتور ها diesel generator دستگاه‌های بزرگی هستند که با استفاده از گازوئیل، نیروی برق تولید می‌کنند. بیشتر بخاطر پتانسیل بالای تولید آنها مصارف صنعتی دارند. در این وسایل ابتدا، در موتور احتراق داخلی با سوخت گازوئیل، نیروی مکانیکی چرخشی تولید می‌شود. در مرحله بعدی این نیروی چرخشی توسط آلترناتور به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود.

در موتور دیزل ژنراتور، ابتدا هوا و سوخت وارد محفظه احتراق شده و تا حد زیادی فشرده می‌شود. این فشرده شدن موجب می‌شود که دما بالا رود و احتراق رخ دهد. در نهایت پیستون را به عقب هل داده و تولید نیرو کند که باعث تولید یک نیروی مکانیکی چرخشی می‌شود. این نیروی مکانیکی چرخشی توسط میل لنگ باعث چرخش یک سیم پیچ (آهن ربا) در داخل یک سیم پیچ ثابت دیگر می‌شود. این عمل یک نیروی الکترومغناطیسی در سیم پیچ ثابت ایجاد می‌کند و در نهایت خروجی دستگاه جریان الکتریسیته یا همان برق می‌باشد.

از این مولدها بعنوان تولید کننده انرژی الکتریکی در موارد ضروری که برق برای چند دقیقه ممکن است قطع شود، مثلا در بیمارستان‌ها تا تامین برق کشتی، قطار، محیط‌های صنعتی، ورزشگاه‌ها استفاده می‌شود.

دیزل ژنراتور:

دیزل ژنراتورها برای مواقعی می‌باشند که دسترسی به برق شهری امکان پذیر نباشد و بعضی اوقات هم برای کاهش هزینه‌های انرژی استفاده می‌شوند.

تفاوت بین دیزل ژنراتور و موتور برق
موتور برق:

 موتور برق نیز در واقع همان دیزل ژنراتور است با این تفاوت که ابعاد کوچکتری دارد، با بنزین کار می‌کند،  توان الکتریکی کمتری تولید می‌کند، هزینه بیشتری دارد. در مقابل دیزل ژنراتورها هم آلودگی صوتی و هم آلودگی زیست محیطی بیشتری را باعث می شوند.

تفاوت دیزل ژنراتور و موتور برق

توجه داشته باشید که مهمترین تفاوت دیزل ژنراتور و موتور برق، عمل احتراق می‌باشد. در موتور برقی که از سوخت بنزین استفاده می‌کند پس از اینکه هوا و سوخت وارد محفظه سیلندر شدند، جرقه‌ای توسط شمع انجام می‌شود تا احتراق در این مخلوط صورت بگیرد و پیستون به عقب رانده می‌شود و نیروی مکانیکی چرخشی تولید می‌شود.

اما در دیزل ژنراتور دیگر شمعی وجود ندارد که جرقه ایجاد کند. بلکه مخلوط هوا و سوخت آنقدر فشرده می‌شود که دمای مخلوط بالا می‌رود و این افزایش دما خود باعث عمل احتراق می‌شود که موجب عقب رفتن پیستون و تولید نیرو می‌شود که از طریق شفت به ژنراتور وارد می‌شود.
امروزه موتور برق‌های گازسوز نیز وجود دارند که بخاطر نوع سوخت مصرفی آنها، هزینه‌های آنها نسبت به موتور برق بنزینی کمتر می‌باشد، کم مصرف هستند، خطر کمتری دارند، کمتر باعث آلودگی هوا می‌شوند و باعث افزایش طول عمر محصول می‌شوند. برای افزایش طول عمر موتور برق‌های بنزینی، در هر چند ساعت فعالیت باید 2 ساعت خاموش شوند.

تفاوت دیزل ژنراتور و موتور برق

تامین تجهیز مولد

شرکت تامین تجهیز مولد تولید کننده دیزل ژنراتور با بیش از 10 سال سابقه در واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور ,
تامین و تجهیز نیروگاه های دیزلی و گازی , فروش و پشتیبانی در تامین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده (DG) بر
پایه مولد های گازسوز آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی
و انحصاری فروش و خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور های كوپله فابريك در ایران فعالیت می کند.

 

تفاوت دیزل ژنراتور با موتور برق, تفاوت دیزل ژنراتور و موتور برق, ديزل ژنراتور, دیزل ژنراتور, دیزل ژنراتور دست دوم, دیزل ژنراتور قیمت, دیزل ژنراتور کاترپیلار, دیزل ژنراتور گاز سوز
نوشتهٔ پیشین
اتاقک بارانی و ضد صدا دیزل ژنراتور ⚡
نوشتهٔ بعدی
موتور دیزلی چیست ⚡ چگونه کار می کند؟

پست های مرتبط