پیکاپ چیست؟

پیکاپ وسیله ای برای خواندن دور موتور دیزل ژنراتور می‌باشد. اطلاعات خوانده شده توسط مگنت پیکاپ (magnet pickup) یا سنسور سرعت یا دور سنج به ECU دیزل ژنراتور  یا برد کنترلی plc دیزل ژنراتور یا گاورنر دیزل ژنراتور جهت خواندن دور یا کنترل سرعت توسط اکچویتور ژنراتور منتقل می شود. در صورت معیوب بودن مگنت پیکاپ یا سنسور دور سنج ، دیزل ژنراتور روشن نمیشود.

مگنت پیکاپ یا دور سنج (magnetic pickup)

ست گاورنر الکترونیکی شامل پیکاپ، ECU و سوزن انژکتور می باشد. در انتهای موتور سنسور سرعت را جهت کنترل دور موتور نصب می نمایند و سیم های پیکاپ را به گاورنر Speed Control وصل می کنند. مگنت پیکاپ | سنسور دور سنج متشکل از یک آهن ربای دائم و یک سیم پیچ بوده و در فاصله ای بسیار نزدیک به دنده فلایویل قرار می گیرد. عبور دنده فلایویل از نزدیکی مگنت پیکاپ یا سنسور دور سنج باعث تغییر شار مغناطیسی در سیم پیچ شده و در نتیجه یک ولتاژ متناوب با دامنه ثابت و فرکانسی متغیر متناسب با سرعت دنده فلایویل در سیم پیچ تولید می گردد.

مگنت پیکاپ یا دور سنجسازوکار سنسور دورسنج موتور دیزل ژنراتور

سنسور سرعت پیکاپ شامل یک آهن ربای دائم و یک سیم پیچ است که این پیکاپ مگنت magnet  در فاصله ای بسیار نزدیک به چرخ دنده لنگر ( دنده فلایویل ) قرار می گیرد. پیکاپ یا مگنت پیکاپ باید کمترین فاصله ممکن را به موتور داشته باشد. این سنسور از طریق حرکت دندانه های چرخ لنگر(فلایویل) از جلوی آن تولید سیگنال کرده  و با ارسال سیگنال به گاورنر، سرعت موتور محاسبه می شود. این سنسورها در 15 مدل با طولها و گامهای مختلف موجود می باشد. پیکاپ بر روی دنده فلایویل با فاصله مشخص قرار می گیرد و هرگاه دنده های فلایویل از جلوی این سنسور عبور می کند. خروجی سنسور که به دستگاه کنترل سرعت یا گاورنر وصل است پالسی تولید می گردد که گاورنر با توجه به تعداد این پالسها و فرکانس تنظیمی خروجی متصل به شیر برقی (اکچویتر ی) را تغییر می دهد که در نتیجه این فرایند با توجه به کنترل دریچه شیر برقی مقدار سوخت کنترل و در نهایت فرکانس کنترل می گردد .

مشخصات فنی و ویژگی سنسور دورسنج مگنت دیزل ژنراتور :

  • سنسور مغناطیسی دور (Pick up)
  • قابل استفاده در همه گاورنرهایGAC
  • دمای کارکرد : 55- تا 105+ درجه سانتیگراد
  • خروجی : فرکانس الکتریکی
  • بدون نیاز به تغذیه خارجی

سنسور دورسنج مگنت دیزل ژنراتور


 

سنسور پیکاپ یا سنسور سرعت یا دور سنج برای انواع مختلف موتور دیزل ژنراتور در انواع مختلفی وجود دارد. برای مثال  پیکاپ موتور دیزل ژنراتور ولوو Volvo ، پیکاپ موتور دیزل ژنراتور پرکینز Perkins ، پیکاپ موتور دیزل ژنراتور کامینز Cummins ، پیکاپ موتور دیزل ژنراتور لوول lovol و … موجود است. که انواع مختلفی دارند که در زیر به آنها اشاره می شود.

انواع سنسور پیکاپ pickup دیزل ژنراتور :

  1. سنسور پیکاپ GAC چینی مدل MSP676 که به آن پیکاپ بلند نیز می گویند.
  2. این پیکاپ با شماره سریال 3655944 در بازار موجود می باشد.
  3. سنسور دور سنج GAC اصلی و اورجینال مدل MSP6728C که نمونه اورجینال و اصلی پیکاپ MSP676 است.
  4. سنسور پیکاپ مگنت کمنزی که به آن پیکاپ کوتاه نیز می گویند.
طریقه نصب سنسور دور سنج دیزل ژنراتور یا مگنت پیکاپ (magnet pickup)

برای نصب مگنت پیکاپ یا دور سنج کافیست سوراخی قلاویز شده بر روی پوسته دنده فلایویل دیزل ژنراتور پیدا کنید. مگنت پیکاپ معمولا بصورت پیچی ساخته می شود. لذا سنسور دور سنج را مانند پیچ روی پوسته دنده فلایویل بپیچید تا به انتها برسد. سپس مگنت پیکاپ یا دور سنج را اندازه سه چهارم دور باز میکنیم. دقت کنید فاصله سر مگنت پیکاپ با دنده فلایویل دیزل ژنراتور کمتر از 0.45 میلیمتر نشود. جهت کاهش اثر نویز سیم های آن به هم پیچیده شوند یا شیلد دار باشند و شیلد آن از بدنه دیزل ژنراتور عایق باشد. محدوده مجاز مقاومت مسیر بین 30 تا 1200 اهم می باشد. سنسورهای دور سنج به گاورنر ، برد کنترلی و گیج نشان دهنده دور موتور یا ecu دیزل ژنراتور متصل می شوند. هر کدام از این قطعات نیاز به یک سنسور دورسنج جدا دارند.

کاربرد و مشخصات انواع سنسور القایی +PDF حساس به فلز

سنسور دور موتور همچنین ممکن است به عنوان یک دستگاه زمان بندی یا هماهنگ سازی مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال: تنظیم سرعت احتراق موتورهای بنزینی ، قرارگیری زاویه قطعات چرخشی یا تحریک استروبوسکوپی حرکت مکانیکی.

سنسور پیکاپ مدل MP1A :

سنسور پیکاپ MP1A یک سنسور سریع و کلی است که وسیله ای مؤثر و دقیق برای اندازه گیری سرعت و فرکانس حرکت چرخشی مکانیکی بدون نیاز به اتصال مکانیکی و مشکلات تماس ، ساییدگی ، کابل کشی و تراز کردن. برای کاربردهای با حداکثر حساسیت با سرعت کم و یا فواصل هوایی زیاد توصیه می شود. MP1A یک دستگاه “منفعل” یا “خود تحریک” است و نیازی به تحریک خارجی ندارد. دورسنج هنگامی که در نزدیکی دندانه (یا تیغه) یک چرخ دنده دوار معمولی (یا توربین) قرار گرفته است. یک خروجی سیگنال ولتاژ AC تقریبا سینوسی را با فرکانس مستقیمی متناسب با RPM تولید می کند.

دامنه ولتاژ سنسور پیکاپ MP1A

دامنه ولتاژ نیز به طور کلی متناسب با سرعت چرخش و میزان نزدیکی سنسور به دنده فلایویل است. سنسور پیکاپ MP1A که در یک پوسته از جنس استنلس استیل قرار دارد ، در دامنه وسیعی از دما قابل اطمینان است. با تکرار بیش از یک مگا هرتز ، و در شرایط شدید محیطی از شوک مکانیکی ، لرزش ، رطوبت ، غوطه وری در آب یا روغن ، اسپری نمکی ، ماسه و گرد و غبار ، تابش و فشار دارای یک شاخه قابل نصب و مهره چفت شونده است.