معرفی کلید چنج اور

در معرفی کلید چنج اور یا تابلو چنج اور باید گفت که این کلید وظیفه تعویض منبع تامین جریان برق را برعهده دارد. یعنی به کمک این تابلو می‌توان از دو منبع تامین جریان برق استفاده کرد به این صورت که در هر زمان فقط یکی از منابع مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی استفاده از یک منبع مستلزم قطع منبع دیگر است. این کلیدها دارای یک دستگیره (cam) بوده که به سمت چپ و راست تغییر وضعیت می دهد. روی کلید مجموعه کنتاکت‌هایی قرار دارد که با چرخاندن دستگیره کلید این کنتاکت ها تغییر وضعیت می دهند. این کنتاکت‌ها به صورت های مختلف در جهت انجام کارهای مختلف کنار هم قرار گرفته و متناسب با وظیفه کلید تغییر حالت می دهند.

کلید چنج اور نوع دستی چیست؟

ابتدایی ترین نوع تابلو چنج اور یا کلید چنج اور ، نوع دستی آن است که شامل یک کلید سه حالته است که با صفر، یک و دو نشانه گذاری می شود. صفر برای حالت خنثی و یا خاموش، حالت یک برای برق شهر و حالت دو برای برق ژنراتور. این نوع تابلو عملکرد اتوماتیک ندارند و می بایست به صورت دستی و توسط کاربر به کار گرفته شوند. از طرف دیگر، استفاده از این نوع تابلو بیشتر در جریان های تکفاز مورد استفاده قرار می گیرد و برای جریان های سه فاز به ویژه در آمپر های بالا خطرناک است.

کلید کلید چنج اور اتوماتیک چیست؟

نوع پیشرفته تابلو های چنج اور نوع اتوماتیک آن است که عملیات تعویض منبع جریان را به صورت اتوماتیک و از طریق یک کلید چنج اور و و یا دو کنتاکتور یا دو کلید موتوردار انجام می دهد. مزیت استفاده از سیستم اتوماتیک این است که در زمان قطع برق اصلی ، دیزل ژنراتور به صورت خودکار وارد مدار می شود و در زمان وصل دوباره برق اصلی، از مدار خارج می شود.

کلید چنج اور موتوردار یا اتوماتیک 

در این مدل، موتور با یک گیربکس به مکانیزم فرمان وصل شده و می تواند وضعیت پلاتین های کلید را از راه دور تغییر دهد. علاوه بر سیستم موتوری، می توان وضعیت کلید را به صورت دستی و توسط اهرم نیز تغییر داد. قابل ذکر است که هرگونه تغییر در وضعیت پلاتین های این کلید نیاز به مدار فرمان خارجی دارد. به عنوان مثال فرمان قطع و وصل می تواند از طریق رله های چنج آور، برد کنترل دیزل ژنراتور و یا مدارهای سفارشی تامین شود. در تصویر فوق نمونه کلید چنج آور موتوردار (motorized changeover switch) را مشاهده می کنید.

مزیت های کلید چنج اور موتوردار یا اتوماتیک عبارتست از:
  • لوازم جانبی و تکمیلی گسترده مانند انواع هندل، پلاتین های کمکی و . . .
  •  قابلیت عملکرد به صورت دستی و کنترل از راه دور
  • قابلیت اتصال به رله های چنج آور و انواع مدار الکتریکی جهت ساخت چنج آور خودکار
  • قابلیت قفل مکانیزم از محل برای جلوگیری از عدم عملکرد دستی و کنترل از راه دور

کلید چنچ اور دستی

این مدل برای انتقال بار در تابلوهای فرعی و توان پائین مورد استفاده قرار می گیرد. این کلیدها از نظر آمپراژ جهت بارهای بالا و قرارگیری در تابلوهای اصلی مناسب نیستند. برای انتقال بار در تاسیسات بزرگ و تا چند هزار آمپر، معمولا از کلیدهای قدرتمندتری تحت عنوان چنج آور قدرت، استفاده می شود.

انواع کلید چنج اور یا دوطرفه ی قدرت

کلیدهای چنج آور یا دوطرفه‌ی قدرت، از نظر فرمان به سه گروه دستی، موتور دار و اتوماتیک تقسیم شده و دارای سه حالت قطع، وصل ورودی یک و وصل ورودی دو می باشد. این کلیدها در مدل‌های سه و چهار پل با لوازم جانبی گسترده مانند انواع پلاتین‌های کمکی، هندل، اینترلاک ها و … عرضه می شوند.  کلیدهای چنج آور در واقع ترکیبی از دو کلید قطع و وصل با یک مکانیزم واحد می باشند. علاوه بر مکانیزم واحد برای عملکرد هر دوکلید، بین آن ها از سیستم‌های بازدارنده یا اینترلاک نیز استفاده شده است. در ادامه، به بررسی کلیدهای دستی (manual changeover switch) خواهیم پرداخت.

کلیدهای چنج اور دستی (manual changeover switch)

این کلیدها در داخل تابلو برق ها نصب شده و دارای مکانیزم فرمان دستی هستند. اهرم قطع و وصل کلید روی درب تابلو قرار میگیرد و کاربر از طریق آن می تواند یکی از حالت های قطع، وصل ورودی اول و یا ورودی دوم را انتخاب کند. اهرم قطع و وصل معمولا دارای اینترلاک بوده و باز نمودن درب تابلو را فقط در حالت قطع ممکن است. علاوه بر اینترلاک درب، می توان از انواع سیستم های قفل روی این کلیدها استفاده کرد. به خاطر دستی بودن عملکرد این کلید، نمی توان از آن در مدارهای خودکار استفاده کرد. در تصویر زیر نمونه تابلو چنج اور یا کلید چنج آور دستی را مشاهده می کنید.

تامین تجهیز مولد

شرکت تامین تجهیز مولد تولید کننده دیزل ژنراتور با بیش از 10 سال سابقه در واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور ,
تامین و تجهیز نیروگاه های دیزلی و گازی , فروش و پشتیبانی در تامین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده (DG) بر
پایه مولد های گازسوز آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی
و انحصاری فروش و خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور های كوپله فابريك در ایران فعالیت می کند.

نوشتهٔ پیشین
سنسور پیکاپ یا Pickup
نوشتهٔ بعدی
سیستم CHP برای تولید همزمان برق و حرارت

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.