گاورنر چیست؟

وظیفه گاورنر تنظیم سوخت موتور و در نتیجه تنظیم دور موتور است. گاورنر ممکن است به صورت دستی یا الکترونیک این عمل را انجام دهد. هر واحد نیروگاهی برای كنترل سرعت و قدرت توربین به یك دستگاه گاورنر (Governor) برای تنظیم جریان آب ورودی به توربین، مجهز می‌گردد.

معرفی‌گاورنر به زبان ساده

هنگامی که ژنراتور زیر بار قرار میگیرد باتوجه به مصرف کننده ای که به آن متصل شده است مقداری افت سرعت خواهد داشت. در نتیجه آن شاهد افت فرکانس خواهیم بود. همانطور که میدانیم تغییرات فرکانس برای بار مضر می باشد. به همین دلیل باید قطعه‌ای تغییرات سرعت را حس کرده و با تنظیم سوخت سرعت را به مقدار قبلی باز گرداند؛ این وسیله گاورنر نامیده می شود. به زبان ساده‌تر قطعه ای است که در دیزل‌ژنراتور ها جهت تثبیت سرعت و درنتیجه فرکانس استفاده می شود.

انواع گاورنر
 • گاورنر مكانيكي
  این گاورنر دارای چرخ دنده ,ساچمه و همچنین تسمه ویا زنجیر می باشد. گاورنر‌مكانيكي توسط تسمه دور موتور را را گرفته و توسط مکانیزم درونی خود که میتواند گریز از مرکز یا هر نوع مکانیزم دیگر باشد کنترل سرعت را انجام دهد .
  گاورنر مكانيكي
 • گاورنر الكترومكانيكي
  این نوع گاورنر ابعاد بسیار کوچک وهمچنین سبک می باشد و ازدو قسمت  مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده است قسمت مکانیکی می تواند چرخ دنده ازنوع حلزونی باشد ویا جعبه دنده افزاینده نیرو باشد یا سیستم پنوماتیکی که توسط یک سیستم الکترونیکی کنترل میشود .
  گاورنر الکترومکانیکی
 • گاورنر الكترونيكي
  سنسور دور در گاورنرهای الکترونیکی جهت کنترل دور دیزل مورد استفاده قرار میگیرند . سنسور پیکاپ بر روی دنده فلایویل با فاصله مشخص قرار می گیرد و هرگاه دنده های فلایویل از جلوی این سنسور عبور می کند خروجی سنسور که به دستگاه کنترل سرعت یا گاورنر وصل است پالسی تولید می گردد که گاورنر با توجه به تعداد این پالسها و فرکانس تنظیمی خروجی متصل به شیر برقی (اکچویتر) را تغییر می دهد که در نتیجه این فرایند با توجه به کنترل دریچه شیر برقی مقدار سوخت کنترل و در نهایت فرکانس کنترل می گردد .گاورنر الکترونیکی

اجزاء گاورنر و نحوه عملکردآن

در موتور های دیزلی و گاز سوز دو بحث اصلی در زمینه کیفیت توان مطرح می شود:

 • ولتاژ تولیدی
 •  فرکانس تولیدی

اکنون می‌خواهیم در مورد فرکانس و کنترلر فرکانس یعنی گاورنر  صحبت کنیم. همانطور که میدانیم به یک ژنراتور گازسوز یا دیزلی که ممکن است در یک ساختمان مسکونی ,اداری یا صنعتی نصب شود بار های مختلفی متصل می شوند. این بارها دارای حساسیت‌های مختلفی می باشند که تغییرات در فرکانس در سطوح مختلف می‌تواند به این تجهیزات آسیب وارد کند .

چرا باید فرکانس تغییر کند ؟

وقتی  که شما باری به ژنراتور وصل می‌کنید این بار آمپر مصرفی مشخصی دارد. هر مصرف کننده به میزان آمپر مصرفی خود میزانی اثر ترمزی به روی ژنراتور ایجاد میکند. این طبیعی است که سرعت موتور کاهش پیدا کند. خب تنها کاری که در این مواقع می توان انجام داد این است که سوخت موتور را بیشتر کرده تا موتور سرعت بیشتری بگیرد. اما مدام نمیتوان فردی را مامور کم و زیاد کردن سوخت موتور کرد. چرا که بار نیز مدام در حال کم و زیاد شدن است. در نتیجه در این بخش قطعه‌ای به نام گاورنر وارد عمل می شود که به صورت اتوماتیک وظیفه کم و زیاد کردن سوخت موتور را به عهده بگیرد .

نحوه عملکرد گاورنر :

گاورنر های الکترومکانیکی دارای سه بخش اصلی می باشند:

 1. برد کنترل
 2. سنسور دور
 3. محرک سوخت یا اکچویتر

سنسور دور

سنسورهای‌دور همانطور که در تصویر مشخص است دارای یک غلاف فلزی هستند که داخل غلاف یک هسته مغناطیسی و به دور هسته سیم‌پیچی‌شده است . این سنسورها در مقابل فلایویل موتور بسته میشوند به روی فلایول انواع موتورهای دیزلی و گازسوز تعداد مشخصی دندانه وجود دارد. زمانی که این دندانه‌ها از مقابل سنسور دور که pickup  نامیده میشوند عبور میکند به دلیل تغییرات میدان مغناطیسی که اتفاق میوفتد طبق قانون القای فارده در سیم پیچ ولتاژ تولید میشود. البته ولتاژی که به دلیل عبور دندانه های فلزی از مقابل سیم پیچ دارای فرکانسی متناسب با دور موتور می باشد .

سنسور های دور دارای دو مولفه مهم می باشند
 • ولتاژ خروجی
 • و قطر و رزوه مناسب جهت قرار گیری در محل مورد نظر

سنسور دور در گاورنر

برد کنترلر :

در سنسور دور به قطعه ای نیاز است تا ولتاژ تولیدی را بفهمد و براساس آن سیگنال مناسب تولید کند. در اینجاست که نقش برد کنترلی مشخص می شود. برد کنترلی پس از دریافت سیگنال کنترلی از سنسور دور آن را تقویت کرده و سپس آن را با مقدار مطلوب که از طریق پیچ های تنظیم برای برد تعیین شده میسنجد و براساس آن سیگنال کنترلی لازم را تولید می‌کند .

برد کنترلر در گاورنر

اکتیویتور ,اکچویتر یا محرک سوخت :

در نهایت برای تکمیل چرخه یا فرایند کنترل فرکانس نیاز به یک محرک می‌باشد که فرمان برد کنترلی را خوانده و اجرایی کند . محرک‌های سوخت در دو نوع اهرمی یا بیرون پمپی و دورنی می باشند .نو اهرمی به وسیله یک واسطه به شانه گاز متصل شده و با کشیدن گاز دور موتور را کنترل میکند. نوع درونی یا درون پمپی که به انتهای پمپ سوخت موتور های دیزلی متصل میشود به صورت مستقیم با کنترل میزان سوخت دور موتور را کنترل میکند .

اکتیویتور ,اکچویتر یا محرک سوخت در گاورنر

انواع برند های معروف و شناخته شده در زمینه تولید گاورنر:
 • گاورنر وودوارد (woodward   )
 • گاورنر هاینزمن (HEINZMANN ) 
 • گاورنر GAC

گاونرهای نام برده شده جز پرکابرد ترین گاونر ها می باشند که در بین این سه مورد گاورنر gac  به دلیل تولید در چین و ایران به راحتی یافت می شود و به دلیل سهولت در جایگزینی (جایگزینی توسط متخصص این کار) حتی در مواردی که گاورنر های مذکور یافت نشود یا هزینه ی بالا ی آن مقرون به صرفه نباشد قابل استفاده است . در بین گاونر های gac  نوع 5500 gac  از انواع دیگر این گاورنر پرکاربرد تر می باشد .

تامین تجهیز مولد

شرکت تامین تجهیز مولد تولید کننده دیزل ژنراتور با بیش از 10 سال سابقه در واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور ,
تامین و تجهیز نیروگاه های دیزلی و گازی , فروش و پشتیبانی در تامین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده (DG) بر
پایه مولد های گازسوز آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی
و انحصاری فروش و خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور های كوپله فابريك در ایران فعالیت می کند.

برد کنترل سرعت, گاورنر, نحوه عملکرد گاورنر
نوشتهٔ پیشین
معرفی هیتر دیزل ژنراتور و انواع آن
نوشتهٔ بعدی
معرفی برد کنترل دیزل ژنراتور و انواع آن

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.