سازوکار صداگیری ژنراتور دیزلی و گاز سوز

سازوکار صداگیری ژنراتور دیزلی و گاز سوز

سازوکار صداگیری ژنراتور دیزلی و گاز سوز

در این مقاله از وب سایت فروش دیزل ژنراتور تامین تجهیز مولد، قصد داریم سازوکار صداگیری ژنراتور دیزلی و گاز سوز را به طور کامل توضیح دهیم. همان طور که می دانید ژنراتور های دیزلی و گاز سوز در سه حالت زیر قابل استفاده هستند:

  • ژنراتور های اضطراری
  • ژنراتور های دائم کار
  • ژنراتور های پشتیبان

ژنراتور های اضطراری

ژنراتور های اضطراری معمولا در مکان هایی همچون ساختمان های مسکونی به جهت راه اندازی پمپ های آتشنشانی و آسانسور ,ادارات به دلیل جلوگیری از خاموش شدن سیستم ها و دوربین ها ,کارخانجات و کارگاه  ها و هر مکانی که قطع برق موجب خسارت یا خطر جانی یا مالی شود از ژنراتور های دیزلی به صورت اصطلاحا امرجنسی یا اضطراری استفاده می شود . این نوع ژنراتورها سر و صدا و نویز زیادی تولید می‌کنند. در واقع در مکان‌های مسکونی و اداری به دلیل نزدیکی ساختمان‌ها به یکدیگر این صدا بیشتر محسوس خواهد بود. مسلما در این زمینه ممکن است با اعتراض افراد مجاور  رو به رو شود .

ژنراتور های دائم کار

در مورد ژنراتور‌های دائم کار نیز که در نیروگاه های مقیاس کوچک, کارخانجات با مصرف بالای برق و مکان‌هایی که دسترسی به برق شهری ندارند، مورد استفاده قرار میگیرد این نوع ژنراتورها معمولا گاز سوز می باشند ,معمولا مکان این نوع ژنراتور ها در شهرک های صنعتی می باشد و کمتر از ژنراتور های اضطراری به مشکل تولید صدای ژنراتور بر خواهند خورد ولی در مواردی همچون زمانی که مکان نزدیک منطقه مسکونی می باشد یا صدا برای پرسونل موجود در بخش آزار دهنده باشد نیاز به سایلنت کردن این ژنراتور ها نیز حس خواهد شد.

ژنراتور های پشتیبان

در مورد آخر یعنی ژنراتورهای پشتیبان کمترین نیاز را به صداگیری ژنراتور دیزلی ممکن است پیش بیاورد. چرا که زمان در مدار آمدن این ژنراتور‌ها که می‌توانند به صورت پشتیبان یک ژنراتور دیگر باشند، بسیار پایین‌تر از دو نوع دیگر می‌باشد .

صداگیری ژنراتور دیزلی یا سایلنت کردن ژنراتور ها

در زمینه سایلنت کردن ژنراتور ها در سه زمینه میتوان فعالیت کرد:

سایلنت کردن صدای خروجی اگزوز

بخش مهمی از صدای تولیدی موتور یک ژنراتور دیزلی یا گاز سوز از طریق اگزوز منتشر می شد که از طریق سایلنسر اگزوز می‌توان درصد قابل توجهی در حدود 20-30 درصد صدای موتور-ژترانور را کاهش داد که در ادامه توضیحات بیشتری مطالعه نمایید.

سازوکار صداگیری ژنراتور دیزلی و گاز سوز

سایلنت کردن صدای جانبی موتور توسط کانوپی سایلنت (canopy silent)

موتور علاوه‌براینکه بخشی از صدای خود را از طریق اگزوز منتشر می‌کند، بخش دیگری از صدا موتور به صورت جانبی از طریق بدنه و شاسی موتور منتشر خواهدشد. در این مواقع استفاده از کانوپی سایلنت که اصطلاحا اینکلوژر و اتاقک صدا گیر نیز نامیده می شود استفاده می شود. کانوپی سایلنت پوششی است که موتور ژنراتور داخل آن قرار می‌گیرد تا هم موتور-ژنراتور را از شرایط محیطی در امان داشته باشد هم صدای موتور-ژنراتور را کاهش دهد.

سازوکار صداگیری ژنراتور دیزلی و گاز سوز

در دیوارهای کانوپی سایلنت از فوم‌های مخصوص صداگیر که طبق استاندارد می‌بایست نسوز  باشند، استفاده می شود. در این روند  صدا با برخورد با این فوم ها شکسته شده و تا حد زیادی دامنه آن کاهش پیدا می‌کند. همچنین در این اتاقک های صدا گیر ورود و خروج هوا از مکان‌مشخص و شیار‌هایی وارد و خارج می‌شود. این‌شیارها از خروج مستقیم صدا جلوگیری می‌کنند. این روند باعث شکست‌صدا خواهد شد. البته در موتور-ژنراتور هایی که رادیاتور و فن خنک کننده با فاصله از موتور قرار گرفته باشد. به‌عبارت‌دیگر اگر فن خنک کننده رادیاتور داخل کانوپی سایلنت نباشد، می‌بایست یک فن جهت تخلیه هوای کانوپی سایلنت استفاده شود تا از گرم شدن موتور-ژنراتور جلوگیری کند.

صداگیری ژنراتور دیزلی از طریق سایلنت کردن محیط

بعضاً با وجود سایلنسر اگزوز ,کانوپی سایلنت باز هم صدای موتور- ژنراتور به بیرون از مکان استقرار ژنراتور منتشر می شود. در این مواقع می بایست نکاتی را در محیط استقرار موتورژنراتور پیاده کرد که میتوان از آن موارد به عایق کردن دیوار ها و سقف توسط پشم سنگ ,عایق های پلی یورتان شانه تخم مرغی , پنل های اکوستیک و…..

  • حذف تمام ورودی  و خروجی های صدا همانند پنجره ها و درز ها و…. به جز راه ورود و خروج هوایی که مورد نیاز موتور می باشد .در این مورد می بایست به اندازه 1.5 برابر ابعاد رادیاتور راه خروج هوا داشته باشیم .
  • استفاده از کانال های اکوستیک یا صداگیری شده در محل ورود و خروج هوای مکان
  • استفاده از لاستیک های لرزه گیر زیر شاسی موتور – ژنراتور
  • جدا کردن قسمت های ثابت موتور ژنراتو از ساختمان توسط لرزه گیر
صداگیری ژنراتور دیزلی از طریق سایلنت کردن محیط
تامین تجهیز مولد

شرکت تامین تجهیز مولد تولید کننده دیزل ژنراتور با بیش از 10 سال سابقه در واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور ,
تامین و تجهیز نیروگاه های دیزلی و گازی , فروش و پشتیبانی در تامین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده (DG) بر
پایه مولد های گازسوز آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی
و انحصاری فروش و خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور های كوپله فابريك در ایران فعالیت می کند.

 

خفه کردن صدای ژنراتور, سایلنت کردن دیزل ژنراتور, سایلنسر دیزل ژنراتور
نوشتهٔ پیشین
معرفی ECU و دیاگ دیزل ژنراتور
نوشتهٔ بعدی
کانوپی سایلنت چیست؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.