معرفی برد دیزل ژنراتور کامپ یا کومپ COMAP

معرفی برد دیزل ژنراتور کامپ یا کومپ COMAP

برد دیزل ژنراتور کامپ یا کومپ COMAP چیست؟

از برد دیزل ژنراتور کامپ یا کومپ COMAP یا رله کامپ برای حفاظت و کنترل دیزل ژنراتور در حالت اضطراری به صورت کنترلی استفاده می شود. می توان از برد امرجنسی – برد چنج اور – برد اتوماتیک دیزل ژنراتور نام برد . همان‌طور که قبلا توضیح داده شده است، راه‌اندازی یک دیزل ژنراتور را برد کنترل نصب‌شده بر روی تابلو برق دیزل ژنراتور تعیین می‌کند. نحوه راه اندازی دیزل ژنراتور توسط برد کنترلر و کلید فرمان و قدرت به صورت دستی manual واتوماتیک یا امرجنسی و یا به صورت پارالل صورت می پذیرد. برد کنترل پارامترهای دیزل ژنراتور از قبیل دمای فشارآب ، فشار روغن، مقدار ولتاز و جریان ، فرکانس ، ولتاژ باظری ، ساعت کارکرد دیزل ژنراتور و امکان ذخیره‌سازی اطلاعات دیزل ژنراتور در دو ماه را نشان می‌دهد.

شرکت کومپ یا کامپ (COMAP) قدیمی ترین تولیدکننده برد دیزل ژنراتور کامپ

اغلب مواقع برای خاموش و روشن کردن دیزل ژنراتور و کنترل پارامترهای دیزل ژنراتور از قطعه ای به نام برد کنترلی یا کنترلر در تابلو برق دیزل ژنراتور استفاده می شود. البته برد کنترلی به نام های رله یا DISPLAY نیز در م یان افراد شناخته می شود. یکی از برندهای مشهور که سالیان سال در این زمینه فعالیت دارد و انواع بردهای کنترلی دیزل ژنراتور را می سازد، کمپانی Comap است. شرکت کومپ یا کامپ (COMAP) جز قدیمی ترین ها و به نام ترین ها در زمینه دیزل ژنراتور است که قطعات زیادی در این زمینه تولید کرده است.

انواع مدل ها و برد کنترلی مشابه برد دیزل ژنراتور کامپ

انواع مدل ها و برد کنترلی دیگر نیز وجود دارند که مانند برد کومپ از کیفیت و قیمت و بازار خوبی بهره مند هستند که عبارتند از:

 • برد کنترل کامپ یا کومپ (COMAP) ساخت جمهوری چک
 • برد کنترلی دیپسی (DEEPSEA) ساخت انگلستان
 • برد کنترل دیزل ژنراتور وودوارد (WOODWARD) ساخت آلمان
 • برد کنترل دیزل ژنراتور دیتاکام (DATAKOM) ساخت ترکیه
 • برد کنترلی دیزل ژنراتور برنینی (bernini) ساخت ایتالیا
 • برد کنترل امکو (EMKO) ساخت ترکیه برد کنترل دیزل ژنراتور انکو (ENKO) ساخت ترکیه
 • همتک یا همتاک (Hamtak) و EPCU ساخت ایران
 • برد کنترل دیزل ژنراتور کوسه یا کوهسه (kuhse) ساخت آلمان
 • برد کنترلی plc دیزل ژنراتور کامینز پاور (cummins power) ساخت امریکا ، fgwilson ، کاترپیلار، ولوو و …

انواع رله های کنترلی کامپ

از جمله رله های کنترلی کامپ که در اصطلاح عامیانه کومپ نیز نام برده می شود عبارتند از :

برد کنترلی کومپ Comap Intelilite AMF25

پر فروش ترین برد کومپ مدل COMAP AMF25 است . دارای نمایشگر LCD برای نمایش پارامترهای الکترونیکی و مکانیکی موتور دیزلی مانند فشار روغن، دمای آب، نمایش اخطارها و … است. ANF25 هم برای کنترل دستی و نیز کنترل اتوماتیک دیزل ژنراتور استفاده می گردد. کار با آن بسیار ساده است. رنج قیمت COMAP AMF25 تقرنسبت به مزیت ها و امکانات مناسب و مقرون به صرفه است.کنترلر COMAP AMF25 در دو ورژن قدیمی و جدید تولید شده است. مدل قدیمی AMF25 به رنگ طوسی است و مدل جدیدتر آن به رنگ مشکی در بازار موجود است.

مدل جدید AMF25   

برد دیزل ژنراتور COMAP AMF25

مدل قدیمی AMF25   

برد دیزل ژنراتور COMAP AMF25 

تفاوت مدل قدیمی AMF25 با مدل جدید AMF25

اگر بخواهیم از تفاوت های این دو برد کنترلی بگوییم می توان گفت تنها تفاوت ورژن قدیمی و جدید AMF25 در قابلیت پروگرام آنهاست . ورژن جدید آن از طریق کابل USB و به راحتی قابل پروگرام است ولی در مدل های قبلی طوسی رنگ این کار توسط ماژول و اینترفیس واسط انجام می شود. در ادامه نمونه ای از هر دو مدل AMF25 جدید و قدیمی در کنار هم دیده می شود. کنترل دیزل ژنراتور COMAP AMF25 بصورت دستی و اتوماتیک با قابلیت پشتیبانی از پروتکل canbus جهت کنترل موتورهای ecu/ecm دار می باشد. همچنین امکان ارسال پیام کوتاه بر روی گوشی موبایل دارد.

کنترلر دیزل ژنراتور COMAP NANO

برد دیزل ژنراتور کامپ مدل NANO میکروپروسسوری است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، ابعاد کوچک 118*108 دارد. این برد دارای پورت CANBUS برای اتصال به موتور های ECU دار یا بدون ایسیو است. کار با آن بسیار ساده است. ورودی سنسور پیکاپ و هشت سنسور دیگر را دارد. برای کنترل پارامترهای مکانیکی دیزل ژنراتور استفاده می شود. قابلیت پروگرام با نرم افزار EDIT DRIVE از طذیق پورت USB دارد.

مدل NANO

برد دیزل ژنراتور کامپ COMAP NANOانواع برد سنکرون پارالل کومپ :

برد کومپ ComAp MainsCompact NT

برد COMAP MAINS COMPACT برای سنکرون کردن دو یا چند دیزل ژنراتور با یک ورودی برق شهر و یا سنکرون کردن ژنراتور ها با برق شهر در ساعات پیک مصرف ( Peak shaving) استفاده می شود. این برد مدل Comap MainsCompact NT  برای دیزل ژنراتورهای بدون ایسو مناسب می باشد، به دلیل اینکه پورت واسط CAN-J1939    را ندارد

برد دیزل ژنراتور کامپ ComAp MainsCompact NT
.

رله کامپ comap intelicompact nt sptm

برد کنترلی SPTM برای پارالل سنکرون دو یا چند دیزل ژنراتور با هم و با برق شهر استفاده می شود.قابلیت کنترل پارامترهای الکترونیکی و مکانیکی موتور دیزل ژنراتور را دارد. قابلیت اتصال سنسور پیکاپ و سنسورهای دیگر برای کنترل فشار روغن ، دمای آب و سطح سوخت را دارد. از قابلیت های مهم این مدل برد کومپ ارسال پیام کوتاه و پشتیبانی از چند زبان و پورت USB و LAN را می توان اشاره کرد.برد کامپ MINT دارای پورت CANBUS برای اتصال به موتور های ایسیو دار و بدون ایسیو است. برای پروگرام بر خلاف برد COMAP MINT از اینترفیس واسط استفاده نمی کند بلکه به راحتی با یک کابل USB و نرم افزار خود پروگرام می شود.

comap intelicompact nt sptm

برد دیزل ژنراتور کامپ comap intelicompact nt sptm

کنترلر سنکرون پارالل comap intelicompact nt mint

برد کنترلی MINT برای پارالل سنکرون دو یا چند دیزل ژنراتور (حداکثر 32 دیزل ژنراتور ) با هم استفاده می شود. قابلیت کنترل پارامترهای الکترونیکی و مکانیکی موتور دیزل ژنراتور را دارد. قابلیت اتصال سنسور پیکاپ و سنسورهای دیگر برای کنترل فشار روغن ، دمای آب و سطح سوخت را دارد. برد کامپ MINT دارای پورت CANBUS برای اتصال به موتور های ایسیو دار و بدون ایسیو است. برای پروگرام از اینترفیس واسط استفاده می کند که همراه این برد وجود دارد. نام این قطعه واسط iG-AVRi است. از قابلیت های مهم آن میتوان امکان ارسال پیام کوتاه و ثبت رویدادها با تاریخ و زمان و همچنین پشتیبانی از زبان های مختلف را نام برد.

InteliSys NT BaseBox

برد کامپ Inteligen NT BaseBox برای سنکرون کردن یک دستگاه دیزل ژنراتور با برق شهر یا چندین دستگاه دیزل ژنراتور با هم و سنکرونایزر اتوماتیک با امکان سنکرون کردن 32 ژنراتور می باشد. این برد کومپ با 12 ورودی و 12 خروجی دیجیتال و 3 ورودی آنالوگ می باشد.

برد دیزل ژنراتور کامپ Inteligen NT BaseBox

انواع مدل های برد کامپ comap inteligen 200

 • برد کومپ comap inteligen nt basebox 400hz
 • برد comap inteligen ntc basebox 400hz
 • کنترلر پارالل سنکرون comap inteligen nt basebox gecon
 • برد comap inteligen ntc basebox gecon
 • برد comap inteligen nt basebox
 • برد comap intelisys ntc basebox gecon
 • برد comap intelisys ntc basebox
 • برد comap intelisys ntc hybrid
 • برد کومپ comap inteligen nt
 • برد comap inteligen ntc
 • برد comap intelimains nt basebox
 • برد comap mainscompact nt
 • برد comap inteligen ntc basebox
 • رله comap inteligen nt gecon
 • برد comap intelisys gas

نیز برای پارالل سنکرون ژنراتور ها مناسب است ولی امروزه کمتر از این مدل ها استفاده می شود.

برد کامپ دریایی مناسب برای شناور و مصارف دریایی:

برد دیزل ژنراتور کامپ (comap intelidrive marine) یکی از معدود بردهایی است که برای مصارف دریایی استفاده می شود. از مزیت های مهم این برد پشتیبانی از 2 زبان – ارسال پیام کوتاه – قابلیت کنترل از طریق شبکه و همچنین پورت CANBUS برا اتصال و کنترل انواع دیزل ژنراتور ایسیو و بدون ایسیو است. قابلیت کنترل پارامترهای مکانیکی موتور دیزلی و فشار روغن ، دمای آب ، سطح سوخت، ولتا/ز باتری و سرعت موتور و … را دارد .

برد دیزل ژنراتور کامپ comap intelidrive marineIntelilite NT MRS

برد کومپ Intelilite NT MRS جهت کنترل، حفاظت و مانیتورینگ دیزل ژنراتور با قابلیت تنظیم برای کاربردهای استارت دستی و از راه دور می باشد. این برد با 6 ورودی و 6 خروجی دیجیتال، 3 ورودی آنالوگ می باشد.

برد دیزل ژنراتور کامپ Intelilite NT MRS

InteliATS NT PWR

برد کامپ InteliATS NT PWR مناسب برای کاربردهایی که نیاز به کنترل پارامترهای موتور نمی باشد و انتقال بار در مواقع اضطراری بین برق شهر و ژنراتور صورت می گیرد. این برد جز کنترلر اضطراری و استارت دستی می باشد. برد کومپ COMAP InteliATS NT PWR با 7 ورودی و 7 خروجی دیجیتال می باشد. بعضی از مدل های برد کنترلی COMAP برای مصارف موتورهای تکی دیزلی پمپ یا دیزل جوش یا دیزل کمپرسور و نیز استفاده می شوند.

تامین تجهیز مولد

شرکت تامین تجهیز مولد تولید کننده دیزل ژنراتور با بیش از 10 سال سابقه در واردات و عرضه انواع دیزل ژنراتور ,
تامین و تجهیز نیروگاه های دیزلی و گازی , فروش و پشتیبانی در تامین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده (DG) بر
پایه مولد های گازسوز آماده ارائه بهترین خدمات به مشتریان گرامی می‌باشد. این شرکت به عنوان نمایندگی رسمی
و انحصاری فروش و خدمات پس از فروش دیزل ژنراتور های كوپله فابريك در ایران فعالیت می کند.

برد COMAP, برد دیزل ژنراتور کامپ, برد کامپ, برد کومپ, رله کامپ
نوشتهٔ پیشین
کوپله دیزل ژنراتور چیست؟
نوشتهٔ بعدی
برد کنترل دیتاکام

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.