دیزل ژنراتور چگونه کار می کند

دیزل ژنراتور چگونه کار می کند

دیزل ژنراتور اگر چه یک دستگاه  مستقل است که سوخت دیزلی را تبدیل به الکتریسیته می کند ولی در واقع  از دو جز اصلی یکی موتور احتراقی دیزلی ودیگری ژنراتور ساخته شده است که با یکدیگر کار می کنند. موتور  سوخت دیزل  را برای ایجاد  حرکت در  ژنراتور می سوزاند و ژنراتور الکتریکی حرکت تولید شده را تبدیل به برق الکتریسیته می کند. این دو با یک کوپلینگ به هم متصل شده اند که باعث آسان شدن انتقال حرکت از موتور به ژنراتور می شود.دقیقا زمانی که میل لنگ توسط موتور می چرخد به دلیل اتصال به ژنراتور، محور اصلی ژنراتور نیز می چرخد و این حرکت با سرعت بالا (۱۵۰۰ دور در دقیقه ) باعث چرخش رتور  ژنراتور شده و الکتریسیته تولید می شود. تمامی کار توضیح داده شده دیزل ژنراتورهای مدرن بر مبنای القای الکترومغناطیس  که  توسط مایکل فارادی در سال ۱۸۳۱  کشف شد می باشد.کشف فارده این بود که اگر یک سیم داخل میدان مغناطیسی با سرعت حرکت داده شود به دلیل تغییرات میدان اطراف سیم داخل سیم ولتاژ القا می شود دیزل ژنراتور ها علاوه بر دو جز اصلی شامل اجزای دیگری نیز هستند چرا که بدون این ها نمی توانند به خوبی کار کنند:

اجزای یک دیزل ژنراتور :

یک دیزل ژنراتور کوپله شده از تعدادی قسمت اصلی برای کارکرد صحیح و رسیدن به هدف نهایی سیستم ( تولید برق) تشکیل شده است. همچنین برخی تجهیزات جانبی نیز نیاز است تا یک دیزل ژنراتور بتواند با حداکثر بازده و بصورت بهینه فعالیت نماید.

موتور دیزلی  ژنراتور مخزن سوخت ژنراتور شاسی  سیستم خنک کننده شامل رادیاتور و جنت ها  باطری ها و شارژ باتری سیستم کنترل و حفاظت  سیستم اگزاست موتور  کانوپی سایلنت ,اتاقک دیزل ژنراتور ,اینکلوژر  در مواردی بدلیل شرایط محلی استفاده از دیزل ژنراتورها مانند جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز و یا آسیب های احتمالی ناشی از عوامل جوی و یا نزدیکی به مناطق مسکونی برای جلوگیری از آلودگی صوتی، بایستی از دیزل ژنراتورهای پوشش دار (Canopy) استفاده نمود. این پوشش ها براساس هدف، بایستی دارای ویژگی ها و مشخصات فنی خاصی باشند و توسط متخصصین این امر تولید شوند. در مکان هایی مانند بیمارستان ،هتل ، مکان های تجاری، رفاهی، تفریحی، آموزشی و صدها موارد دیگر که بایستی صدای دیزل ژنراتور حداقل میزان ممکن باشد از کانوپی استفاده میشود. دیزل ژنراتورها در برند های  مختلفی تولید می شوند که می توان به برند های : دیزل ژنراتور کامینز ساخت کشور آمریکا  دیزل ژنراتور پرکینز ساخت کشور انگلیس دیزل ژنراتور ویچای که همان  کامینز آمریکایی می باشد که در چین تولید میشود . ، دیزل ژنراتور ولوو ساخت کشور سوئد دیزل ژنراتور لوول که همان طراحی پرکینز انگلیس می باشد که در چین تولید می شود . دیزل ژنراتور ام وی ام دویتز ساخت کشور آلمان  دیزل ژنراتور کترپیلار ساخت کشور آمریکا و ….

ادامه مطلب
همه چیز درباره دیزل ژنراتور ⚡
فهرست